Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Wzmocniona współpraca celna Litwy z państwami bałtyckimi i Finlandią

Utworzona: 2024-05-07


W liście z dnia 19 kwietnia 2024 r. litewska Służba Celna poinformowała, że umowa o jednolitym stosowaniu sankcji regionalnych została podpisana lub zostanie podpisana w maju z organami celnymi Estonii, Łotwy, Finlandii i Polski.

Zgodnie z tą umową, w celu zapobieżenia obchodzeniu dostaw do Rosji i Białorusi, planowane są wzmożone kontrole i środki dotyczące wywozu towarów przez Rosję lub Białoruś do różnych krajów, takich jak Turcja, Azerbejdżan, Gruzja itp. Organy celne wymagają dodatkowych informacji w celu oceny ryzyka związanego z pozostawaniem towarów w Rosji w momencie wywozu. Jeśli te informacje nie zostaną przedstawione lub dokumenty nie zawierają wymaganych danych, przesyłka nie zostanie wysłana. Zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej oraz z art. 12 rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014, odmówi się wywozu towarów spoza Wspólnoty, jeśli transport przez Rosję lub Białoruś okaże się nielogiczny i ekonomicznie nieuzasadniony.

W przypadku tranzytu towarów przez Rosję i/lub Białoruś, w odpowiedzi na nietypowy wzrost wymiany handlowej z niektórymi państwami trzecimi i w celu zapobieżenia potencjalnemu obchodzeniu przepisów, należy przedstawić następujące dodatkowe dokumenty:
• Po opuszczeniu Unii Europejskiej towary nie podlegają sprzedaży ani zmianie właściciela (zakaz sprzedaży lub reeksportu do Rosji lub Białorusi).
• Eksporter posiada informacje na temat użytkownika końcowego/konsumenta towarów w państwie trzecim.
• Tranzyt przez Rosję/Białoruś stanowi jedynie część kompletnego szlaku, którego początek i koniec znajdują się poza Rosją i Białorusią. W trakcie transportu towary nie mogą być sprzedawane, przetwarzane ani składowane, a także nie mogą korzystać z usług osób objętych sankcjami.
• Towary muszą być wyraźnie zidentyfikowane i zadeklarowane, aby organy celne mogły jednoznacznie określić, czy mają one podwójne zastosowanie, czy nie.
• Eksporter posiada informacje, że produkt jest używany w innym kraju niż Rosja.

Organy celne państw bałtyckich, na podstawie oceny ryzyka, wymagają od eksporterów dostarczenia odpowiednim organom celnym dokumentu lub informacji wystawionych przez producenta wywożonych lub powrotnie wywożonych towarów, potwierdzających następujące informacje:
• Producent towaru zna sprzedawcę i nabywcę towaru oraz nie ma obaw co do ewentualnego obejścia przepisów.
• Producent jest świadomy, że towary są transportowane przez Rosję/Białoruś, ale nie są sprzedawane, przetwarzane ani przechowywane w trakcie tranzytu.
• Producent posiada informacje zarówno o użytkowniku końcowym, jak i o końcowym zastosowaniu towarów oraz może zagwarantować, że towary nie będą używane w sposób sprzeczny z warunkami sankcji międzynarodowych.

Dodatkowe wymagania dotyczące zgłaszającego/właściwego urzędu celnego w procedurze wywozu: Jeśli zgłoszenie nie zostanie złożone w urzędzie celnym, w którym eksporter ma siedzibę (zgodnie z art. 221 ust. 2 lit. a) UKC-IA), konieczne będzie udokumentowanie nieokreślonymi dokumentami, że warunki złożenia zgłoszenia celnego w innym państwie członkowskim zostały spełnione (np. faktury stanowiące dowód opłacenia opakowania i dostawy towarów w państwie członkowskim wywozu).
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
TRONIK Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandytowa


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels